Archives: مقاله

در مواجهه‌ با کودکان مشارکت‌جو و معترض چه کنیم؟

اگر مطلع شدید فرزند شما در تجمع‌های اعتراضی در مدرسه یا بیرون از آن شرکت می‌کند،‌ پیش از هر چیز به او اطمینان دهید که برای حق آزادی عقیده و آزادی بیان او احترام قائل هستید و به اهمیت و ضرورت مشارکت او در این جنبش باور دارید.

کودک‌همسری مصداق بارزآزار جنسی کودک است

معصومه، رومینا، مونا… فرقی نمی‌کند نامشان چه باشد، همه این بچه‌ها قربانیان قتل‌هایی موسوم به ناموسی هستند. جان‌هایی که به دست اعضای درجه‌یک خانواده، پدر یا همسر گرفته می‌شوند تا خونشان آبرو شود. رومینا دختر نوجوان ۱۳ساله، خرداد ۱۳۹۹ با ضربه داس پدرش به قتل رسید. یک سال و نیم بعد، سر بی‌گناه مونا در دستان پدر پسر سه‌ساله‌اش در خیابان‌های اهواز چرخانده شد.

هستی نارویی و قربانیان ستم مضاعف

لایه‌های ستم تنها بر امتیازها و فرصت‌های فرد در طول زندگی تاثیر نمی‌گذارند. حتی مرگ، و شیوه و سرعت خبررسانی آن هم تحت‌تأثیر این لایه‌هاست. هستی نارویی نه فقط به عنوان یک کودک، نه فقط به عنوان یک دختر، و نه فقط به عنوان یک بلوچ، بلکه به عنوان یک کودک‌دختر بلوچ به حاشیه رانده شده، و از توجه رسانه‌ای، پیگیری جمعی و دادخواهی نیز عقب افتاده است.

مجازات آسیب‌زا و آینده‌ای نامعلوم

پرونده امنیتی داشتن دیگر مختص افراد بزرگسال نیست و در این چند ماه، برخی کودکان و دانش‌آموزان هم متهم شناخته شده‌اند. در روزهای اخیر شاهد این بودیم که گروهی از نوجوانان به جرم حضور در اعتراضات، زندانی و دادگاهی شده‌اند.

محاکمه ۳ کودک در دادگاه نمایشی و فرمایشی

جمهوری اسلامی در آخرین تلاش‌هایش برای سرکوب اعتراض‌ها و زهرچشم گرفتن از معترضان، دادگاهی نمایشی در شعبه اول دادگاه انقلاب کرج به ریاست موسی آصف‌الحسینی برپا کرد

چند شباهت‌ جمهوری اسلامی ایران و اسرائیل

جمهوری اسلامی ایران و رژیم اسرائیل هر دو سابقه‌ای طولانی در قتل مستقیم و غیرمستقیم کودکان دارند. کودک‌کشی جمهوری اسلامی در ایران محدود به دو ماه اخیر نمی‌شود و سابقه‌ای به عمر این رژیم دارد.

در شرف محاکمه در دادگاه انقلابند

نظام قضایی جمهوری اسلامی حتی آیین‌دادرسی خود را نیز قبول ندارد
در هفته جاری، یکی از شعـب دادگاه انقلاب قرار است به اتهامات امنیتی – از جمله محاربه و افساد فی‌الارض- علیه تعدادی از نوجــوانان رسیدگی کند.

قتل و بازداشت کودکان را فوراً متوقف کنید

در طی تظاهرات مسالمت‌آمیز اخیر، نیروهـای امنیتی ایران حداقـل ۲۳ کـودک را کشـته‌اند و صدها کودک را زخمی، بازداشـت یا شکنجــه کرده‌انـد. کمیته‌ی حقـوق کودک سازمان ملل نقض شدید حقــوق کودکان در کشور را محکوم کرد، و قویاً از مقامات ایران خواست که هرگونه خشونت علیه کودکان را متوقف کنند

مناسبت‌هایی که قرار بود آگاهی‌مان را بیشتر کنند

اهمیت اقدام اجتماعی و گروهی به‌عنوان یک عمل روزمره و اصل وجودی این مناسبت‌ها اتفاق بیافتد، فراموش می‌شود. مثلاً می‌بینیم هر سال به مناسبت روز جهانی کودکان، یا روز مقابله با خشـونت علیه زنان، همـه چنـد‌ روزی درباره‌ی کـودکان یـا خشـونت علیـه زنان حـرف می‌زننـد و بعــد همه‌چیـز، از جمله ریشه‌های خشونت علیه زنـان و نقــض حقـوق کودکان فراموش می‌شود تا سال بعد.