یادداشت

به عنوان یک والد

در مواجهه‌ با کودکان مشارکت‌جو و معترض چه کنیم؟

جوانه‌ها
۲۰ آذر ۱۴۰۱
اگر مطلع شدید فرزند شما در تجمع‌های اعتراضی در مدرسه یا بیرون از آن شرکت می‌کند،‌ پیش از هر چیز به او اطمینان دهید که برای حق آزادی عقیده و آزادی بیان او احترام قائل هستید و به اهمیت و ضرورت مشارکت او در این جنبش باور دارید.

فضای خانه را برای گفتگو و تبادل فکر، ایده و احساس در مورد این جنبش فراهم کنید. از کودک در مورد احساسات و دیدگاه‌هایش بپرسید و به حرف‌هایش گوش دهید.
بر اهمیت تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی و فعالیت‌های جمعی در مدرسه تاکید کنید تا اگر ایده‌هایی برای مشارکت در سر دارد، پیش از عملی کردن آنها با شما، معلم مورد اعتماد، دوستان و همکلاسی‌هایش مشورت کند.
متناسب با سن کودک از خطرات و ریسک‌های احتمالی مشارکت در داخل یا خارج از مدرسه بگویید. از او بخواهید به این خطرات فکر کند و با هم راهکارهای مواجهه با آنها را مرور کنید.
در صورت امکان، برای شرکت در اعتراضات خیابانی او را همراهی و اطمینان پیدا کنید که او به نکات ضروری مربوط به تامین امنیت خود و دیگران در تظاهرات، نکات ضروری بازداشت و بازجویی و حقوق قانونی خود آگاه است.
پیگیر اخبار و رویدادهای روزانه مدرسه‌ی فرزندتان باشید تا شناخت دقیق‌تری از فضای مدرسه، گرایشات سیاسی مدیران و معلمان و نحوه واکنش آنها به مشارکت‌جویی و اعتراض دانش‌آموزان پیدا کنید.
با مدیر و معلمان فرزند خود در ارتباط باشید. مدام به مدرسه سر بزنید. اگر شاغل هستید و این کار برایتان مقدور نیست، از تلفن، ایمیل، گروه مدرسه در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. از فرصت جلسات اولیا و مربیان برای رساندن نظرات، نگرانی‌ها و الویت‌های خود به اولیای مدرسه و حرف زدن با سایر اولیا بیشترین بهره را ببرید.
با والدین همکلاسی‌های فرزندتان ارتباط بگیرید و در صورت امکان گروهی را برای شور و مشورت در این رابطه و همچنین اطلاع‌رسانی و تصمیم‌گیری به موقع تشکیل دهید و برای تحریم مدرسه هماهنگ باشید.
اگر شاهد رفتاری آسیب‌زا و غیرقابل قبول در مدرسه‌ی فرزندتان بودید، علاوه بر اعتراض شخصی، والدین دیگر را مطلع کنید و از امکان اعتراض جمعی به اشکال مختلف چون تنظیم نامه‌ی اعتراضی، حضور دسته جمعی در مدرسه و تحریم کلاس درس استفاده کنید.
اگر تشخیص دادید که مدیریت مدرسه امنیت و سلامت فرزند شما و سایر دانش‌آموزان معترض را به خطر می‌اندازد، در اسرع وقت مدرسه‌ی فرزندتان را عوض کنید.
اسم و مشخصات مدرسه ناامن و مدیر یا معلمی که امنیت دانش‌آموزان را به خطر می‌اندازد، رسانه‌ای کنید. صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان یکی از پیشنهادهای ماست.
طبق قانون ورود نیروهای مسلح به مراکز آموزشی ممنوع است، موارد قانون‌شکنی را به مدیریت مدرسه و آموزش و پرورش منطقه متذکر شوید.
برای موارد نقض حقوق کودک شکایت رسمی خود را در دادسرا ثبت کنید. کودک‌آزاری جرم عمومی است و همه حق ثبت شکایت علیه کودک‌آزار را دارند.
در صورت دستگیری فرزندتان، در اسرع وقت موضوع را رسانه‌ای کنید و از کمک مشاوران حقوقی کودکان و روانشناسان کودک استفاده کنید.