خبر و گزارش

حجاب‌سوزی دانش‌آموزان

۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۴ اکتبر ۲۰۲۲

دختران دانش‌آموز در هجدهمین روز اعتراضات ایران دست‌کم در استان‌های تهران، البرز، کردستان، و فارس، با برداشتن مقنعه‌ها، چرخاندن آن بالای سر، و در مواردی حجاب‌سوزی، تظاهرات را به خیابان‌ها کشانده‌اند. همچنین گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی از افزایش شمار کشته‌شدگان اعتراضات روز جمعه در زاهدان خبر می‌دهند.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی «کمپین فعالین بلوچ» تا روز دوشنبه آمار جان‌باختگان در زاهدان به ۶۷ تن افزایش یافت و بیش از ۳۰۰ تن نیز زخمی شده‌اند.

برخی گزارش‌های شهروندی می‌گویند کمبود امکانات درمانی از جمله کمبود خون، موجب افزایش شمار کشته‌ها شده است.

هم‌زمان با موج اعتراضات دانش‌آموزی و دانشجویی، تجمع‌های مردمی نیز در برخی مناطق جریان دارد.

در تهران، حوالی ایستگاه مترو شریعتی، روز سه‌شنبه شماری از شهروندان تجمع کرده‌اند و شعار می‌دهند. این تجمع با بوق ممتد ماشین‌هایی که ترافیک ایجاد کرده‌اند، همراه است.

افزایش موارد بازداشت‌ و پیگرد قضایی
در ۱۸ روز گذشته هم‌زمان با اعتراضات سراسری در ایران دست‌کم ۲۴ روزنامه‌نگار بازداشت شده‌اند.

یلدا معیری، آریا جعفری و احمد حلبی‌ئاز عکاس‌های خبری، نیلوفر حامدی، از روزنامه «شرق»، فاطمه رجبی و فرشید قربان‌پور از روزنامه «هفت صبح»، الهه محمدی از «هم‌میهن»، مجتبی رحیمی، علیرضا خوشبخت، روح‌الله نخعی، ایمان به‌پسند، ویدا ربانی، صفیه قره‌باقی، و سیاوش سلیمانی روزنامه‌نگاران آزاد، مسعود کردپور، علی خطیب‌زاده و مرضیه طلایی مسئول و خبرنگاران آژانس خبری موکریان، علیرضا جباری دارستانی خبرنگار خبرگزاری مهر، بتول بلالی خبرنگار محلی در سیرجان، مهرنوش طافیان خبرنگار محلی در خوزستان، البرز نظامی مترجم و روزنامه‌نگار دنیای اقتصاد، شهرام آزموده سردبیر نشریه تالش، و نوید جمشیدی سردبیر وب‌سایت آسیا بازداشت شده‌اند.

رضا اکوانیان، روزنامه‌نگار حوزه حقوق بشر، نیز فهرستی از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری را که به قرنطینه زندان یاسوج انتقال داده شده‌اند، منتشر کرد.

این فهرست ۱۸ نفره شامل اسامی «سروش خلیلی‌پور، یاسر فرخ‌زاد، مهیار زاهدیان‌نسب، علی تقوایی، ایمان دستیار، احسان رخشان ، مسعود قلندری، ایرج حسن‌زاده، کوروش جلیل، جواد تقوایی، کیانوش واحدی‌اصل، بهزاد حیدری، امین‌الله بالین‌پرست، امیرعباس پویان سفت، یعقوب جوان‌بخت، محسن قلندری و امین حیدریان» است.

بنا بر این فهرست، شماری از این بازداشت‌شدگان دانش‌آموز و دانشجو هستند.

مهدی یراحی، خواننده شناخته‌شده اهل خوزستان، در حمایت از اعتراضات سراسری ایران ترانه‌ای با اقتباس از شعار «زن زندگی آزادی خوانده و در آن با اشاره به کشته شدن مهسا امینی تحت بازداشت، گفته است: «به نام تو، که اسم رمز ماست، شب مهسا، طلوع صد نداست، بخوان که شهر سرود زن شود؛ که این وطن وطن شود.»

برگزاری مهر نیز روز سه‌شنبه ۱۲ مهر گزارش داد که علی کریمی، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال ایران، «به دلیل هم‌صدایی با دشمن و تشویق به اغتشاش» تحت تعقیب قضایی قرار گرفت.

این خبرگزاری همچنین در گزارشی دیگر با انتشار عکس علی کریمی و حسین ماهینی، دو فوتبالیست پیشکسوت تیم پرسپولیس، و محمود شهریاری مجری پیشین تلویزیون، نوشت: «تشویق به اغتشاش جرم مشترک سلبریتی‌هایی است که نمک خوردند و نمکدان شکستند.»

اعتراضات دانش‌آموزان
بر اساس گزارش‌های شهروندی، اعتراضات دانش‌آموزی در بسیاری از شهرهای ایران جریان داشته است.

این گزارش شهروندی دختران دانش‌آموز را نشان می‌دهد که در کلاس مقنعه اجباری را از سر درآورده‌اند و به هوا پرتاب می‌کنند و هم‌زمان می‌گویند: «نه به جمهوری اسلامی»
ویدئویی دیگر، اعتراض دختران دانش‌آموز را در ملارد، در نزدیکی فردیس را به تصویر کشیده است که بدون حجاب در خیابان راهپیمایی می‌کنند و شعار می‌دهند: «زن زندگی آزادی»