خبر و گزارش

نیکا شاکرمی

پس از ۱۰ روز بی‌خبری،‌

خانواده نیکا شاکرمی با پیکر بی‌جانش در کهریزک روبرو شدند

۸مهر ۱۴۰۱

خانواده نیکا شاکرمی، دختر ۱۷ ساله‌ای که از روز ۲۹ شهریور در اعتراضات در بلوار کشاورز مفقود شده، می‌گویند که جسد او را در کهریزک به آنها نشان دادند اما هنوز پیکر او را تحویل نگرفته‌اند. آتش شاکرمی،‌ خاله نیکا شاکرمی در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت که دیروز ۷ مهرماه مادر و دایی نیکا برای تکمیل پرونده مفقودی او به پلیس امنیت مراجعه می‌کنند و به آنها گفته می‌شود که جسدی پیدا شده که با مشخصات نیکا تطابق دارد.

خانواده او امروز،‌ جمعه ۸ مهرماه برای شناسایی جسد به کهریزک مراجعه می‌کنند. به گفته خانم شاکرمی،‌ در آنجا به آنها اجازه داده نشده بود که زیپ کاور را بکشند و بدن او را ببینند و فقط روی صورت او را باز کرده و به خانواده نشان داده بودند.
خانواده نیکا شاکرمی پیشتر درباره مفقود شدن او در شبکه‌های اجتماعی اطلاع رسانی کرده بودند. ‌نیکا در آخرین تماسش گفته بود «در حال فرار از دست ماموران است»

آتش شاکرمی، خاله نیکا که در یک سال گذشته با او زندگی می‌کرد در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت نیکا قبل از اینکه در شب ۲۹ شهریور از خانه بیرون برود یک حوله و یک بطری آب در کوله‌اش گذاشت.
خانم شاکرمی می‌گوید فکر می‌کرده نیکا به قصد رفتن به خوابگاه خواهرش از خانه بیرون رفته است برای همین به او شناسنامه می‌دهد که برای ورود به خوابگاه مشکلی نداشته باشد. ‌
اما بعدا می‌فهمد که نیکا برای شرکت در اعتراضات از خانه بیرون رفته بوده و حوله و آب را برای مقابله با گاز اشک‌آور می‌خواسته است.
خاله او می‌گوید دوست نیکا به آنها گفته که شب ۲۹ شهریور،‌ استوری از نیکا دیده که روسری‌اش را در اعتراضات آن شب آتش زده است.

وقتی دوست نیکا با او تماس می‌گیرد، نیکا می‌گوید در حال «فرار از دست ماموران امنیتی» است. این آخرین تماس نیکا بوده است. ‌‌ اکانت تلگرام و اینستاگرام نیکا شاکرمی همان شبی که گوشی موبایلش خاموش و او پس از آن مفقود شده بود، پاک شده است.

۱۰ شب بی‌خبری و نگرانی خانواده
بر اساس گفته‌های خاله نیکا،‌ خانواده او از شب سه‌شنبه ۲۹ شهریور تمام زندانها،‌ بازداشتگاه‌ها،‌ ادارات پلیس امنیت و بیمارستان‌ها را به دنبال نیکا گشته بودند.

بر اساس آنچه که خانم شاکرمی می‌گوید نیکا در حالی مفقود شده که شناسنامه‌ او در کوله پشتی او بوده است.

پس از حدود ۱۰ شب بی‌خبری و نگرانی شدید خانواده بالاخره دیروز، ۷ مهرماه که مادر و دایی نیکا برای تکمیل پرونده مفقودی او به پلیس امنیت مراجعه کردند به آنها گفته می‌شود که در کهریزک جسدی است که مطابق مشخصات نیکاست و به آنها عکسهایی نشان داده می‌شود.

خاله نیکا می‌گوید که در پرونده نیکا،‌ علت مرگ سقوط از ارتفاع نوشته شده است و عکسی که از جسد نیکا در پیاده‌رو به آن ضمیمه بوده به گفته دایی و مادر نیکا شبیه عکس کسی که از بلندی سقوط کرده بوده، نبوده است و «به نظر می‌رسید که بطری آب و موبایل کنار دستش چیده شده است برای عکاسی.»

از روز جمعه ۲۵ شهریور که خبر مرگ مهسا امینی در هنگام بازداشت به دست گشت ارشاد منتشر شد تجمعات اعتراضی در ایران برگزار شده است.

روز سه‌شنبه ۲۹ شهریور هم در میان حضور سنگین نیروهای امنیتی، تجمعی در بلوار کشاورز در تهران برگزار شده بود.

گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده حاکی از شمار فزاینده‌ای از کشته یا زخمی شدن معترضان در شهرهای مختلف ایران است.

ارزیابی دقیق تعداد کشته‌شدگان و تایید هویت آنها هنوز ممکن نیست.

رسانه‌های دولتی ایران هم از کشته شدن تعدادی از نیروهای امنیتی و هواداران حکومت در رویارویی با معترضان خبر داده‌اند.