خبر و گزارش

عفو بین الملل؛

دو نوجوان افغانستانی در اعتراضات اخیر ایران کشته شدند

۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵ اکتبر ۲۰۲۲

سازمان عفو بین الملل در گزارش تازه خود نام و مشخصات دو کودک مهاجراهل افغانستان مقیم ایران را آورده که توسط نیروهای امنیتی ایران در جریان اعتراضات اخیر در تهران کشته شده‌اند. در شبکه‌های اجتماعی عکس‎‌‌هایی این دو نوجوان با هشتک #ستاره_تاجیک همرسانی شده است.

به گفته سازمان عفو بین الملل ماموران امنیتی و اطلاعاتی خانواده‌های آنها را با «هشدار، تهدید و ارعاب شدید وادار به سکوت» کرده‌‎اند.

در گزارش آمده که محمدرضا سروری، پسر ۱۴ ساله افغان که در جریان اعتراضات در شهر ری در جنوب تهران در ۲۱ سپتامبر «به ضرب گلوله» کشته شده است.

وکیل او در ۷ مهر‌/میزان نسخه‌ای از گواهی دفن صادر شده این کودک توسط سازمان پزشکی قانونی (طب عدلی) ایران را منتشر کرده که در آن علت مرگ محمد رضا «خونریزی و شکستن بافت مغزی» ناشی از «اصابت یک جسم سریع» ذکر شده که می‎‌تواند گلوله باشد.

عفو بین‌الملل گفته که ویدئویی که محمدرضا سروری را روی زمین نشان می‌دهد و به شدت از سرش خون جاری است، بررسی کرده است.

دست اول به عفو بین‌الملل گفته است که محمدرضا در هنگام فرار از دست نیروهای امنیتی که به سمت معترضان تیراندازی می‌کردند از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت.
تاجیک، دختر ۱۷ ساله مهاجر افغانستان مقیم ایران نیز در جریان اعتراضات روز ۲۲ سپتامبر در تهران کشته شده است.

واکنش‎‌ها در شبکه‌های اجتماعی

یک کاربر در توییتر نوشته که «#ستاره_تاجیک دختر ۱۷ساله‌ افغان که از شرِ طالبان به ایران گریخت، ولی به دست پدرخوانده طالبان در تهران کشته شد. ستاره ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ بر اثر ضرب و شتم شدید توسط سرکوبگران جان داد. علت مرگ او هم مثل نیکا شاکرمی «صدمات متعدد، بر اثر اصابت جسم سخت» نوشته شده است.»

کاربر دیگری در توییتر نوشته که «خانوادش از دست طالبان فرار کردن و اومدن ایران و داعشی به نام جمهوری اسلامی این دختر نوجوان رو کشته! ولی میدونید که همیشه خون بر شمشیر پیروز!»

کاربر دیگری نوشته که «حدود ۵ میلیون همزبان افغان در کشور ما حضور دارند که می‌توانند به یاری ملت ایران برای رهایی از آخوند بشتابند. آزاد شدن ایران زندگی بهتر برای آنان فراهم می‌کند.»

علی هزاره، فعال اجتماعی در فیسبوک خود نوشته که «بیاد محمد رضا سروری و ستاره تاجیک، دو نوجوانی که همراه بودند با معترضین و کشته شدند، چون خونشان رنگین‌تر نبود از خون تمام نوجوانانی که سرخ کرده سنگفرشهای کوچه و خیابان‌های ایران را.»

او افزوده که «به مهاجرین هموطنم در ایران می‌گویم، اگر ایران تغییر کند، برای شما هم تغییر می‌کند و دیگر اسیر حکومت خودکامه‌ایی که شما را چون گوشت سلاخی می‌بیند، نخواهید بود.»

سیامک بهاری، کاربر افغان با نشر عکسی از این دو کودک کشته شده در فیسبوک نوشته است: «این تصویر، ستاره است! وقتی زنده بود می‌درخشید، با خنده‌‌هایش، با آرزوها و امیدهایش و حالا که نیست یاد عزیزش می‌درخشد در یادهامان، در دل‌های‌مان. ستاره تاجیک، فقط ۱۷ سال داشت، از طالبان افغانستان گریخته بود. اما طالبان تهران با ضربه باتوم سرکوبگران وحشی جانش را گرفت. جرمش این بود برای فریاد زن، زندگی، آزادی به خیابان رفته بود! و دیگری محمدرضا سروری ۱۴ ساله است به ضرب گلوله جانش را گرفتند.»